Mobile ready icon
mobile ready

Reprezentace

Pavel Nedvěd debutoval v A-mužstvu ČR 5. června 1994 na stadionu Lansdowne Road v přátelském utkání proti domácímu Irsku, když nastoupil do druhého poločasu v 84. minutě na hřiště místo Jiřího Němce. ČR mezistátní zápas vyhrála 3:1.

První gól v národním dresu vstřelil na Mistrovství Evropy ve fotbale 1996 v zápase základní skupiny proti Itálii, v 5. minutě otevíral skóre utkání, které české mužstvo vyhrálo 2:1.

Účast Pavla Nedvěda na vrcholových turnajích:

• ME 1996 v Anglii
  • ME 2000 v Nizozemsku a Belgii
  • ME 2004 v Portugalsku
  • MS 2006 v Německu

a konci své reprezentační kariéry se Nedvěd stal kapitánem českého reprezentačního mužstva a dovedl ho až do semifinále Eura 2004. V tomto zápase si Nedvěd zranil koleno a přestože se snažil v utkání pokračovat, musel být vystřídán Vladimírem Šmicerem. Zranění bylo také jedním z důvodů k přerušení reprezentační kariéry. Do reprezentace se vrátil na podzim 2005 a pomohl týmu postoupit v baráži přes Norsko po 16 letech na Mistrovství světa.

Pavel Nedvěd odehrál za český tým 91 zápasů (s bilancí 53 výher, 16 remíz, 22 proher) a vstřelil 18 gólů. Reprezentoval Českou republiku na třech evropských šampionátech a jednom světovém. Reprezentační kariéru zakončil 16. srpna 2006 v přípravném zápase proti Srbsku v Uherském Hradišti, který český tým prohrál 1:3. Hrál do 44. minuty, poté byl za stavu 1:1 vystřídán Davidem Jarolímem.